Středa:
Součastnost
Dnešní Nová Pec je stále dřevařskou osadou, kde práce v lesnictví zaujímá největší procentuální zastoupení na trhu práce. Další pracovní příležitosti nabízí cestovní ruch s turistikou a služby s nimi spjaté, stejně tak práce v Národním Parku Šumava a CHKOŠ. Za ostatní prací se dojíždí do Volar či Horní Plané. Nezaměstnanost obce dosahuje až 20 % v době kdy je oblast mimo sezónu. V sezóních měsících se procento snižuje.
Investice obecního úřadu se po změně režimu zaměřují převážně do inženýrských sítí. Na přelomu režimů byla vybudována nová čistička odpadních vod. Před touto výstavbou byla všechna odpadní voda svedena do jezera. V první polovině devadesátých let se zavádí centrální rozvod pitné vody do těch částí obce, kde byla voda doposud dodávána ze studen. S vodovodem jde ruku v ruce výstavba nových jímacích šachet a úpravna pitné vody. Další nemalou investicí byla renovace veřejného osvětlení. Následuje rozvod kabelové televize do části obce Nové Chalupy. Nejvýznamější investicí je však teplofikace obce. V letech 1995-2002 byla tímto počinem celá obec napojena na centrální vytápění. Vytápí se dřevo odpadem (pilinami) z centrální kotelny (2 zaměstnanci). Ročně se tímto způsobem spálí přibližně 2600 prostorových metrů dřevo odpadu.
Bydlení v Nové Peci je převážně v soukromých rukou. Soukromé rodinné domky, bytové domy se z velké části prodaly do společenství vlastníků. Obecních bytů je pouze 19. Plány do budoucna však naznačují, že se počítá s výstavbou nových bytových domů a odprodejem pozemků na nové rodinné domy. Obec eviduje přibližně osmdesát žádostí na bytové prostory. Zalidňování oblasti jde však logicky ruku v ruce s poptávkou na trhu práce a dodržování pravidel na ochranu přírodních památek v jejím okolí. Vlastnictví automobilu je v této oáze klidu téměř nezbytné.
Doprava v Nové Peci je zajišťována jak autobusovou dopravou, tak i vlakovou. Autobusová doprava však dosahuje do Nové Pece. Do obcí Přední Zvonková a Jelení Vrchy je vypravován autobus firmy Busem, který sváží převážně děti do Nové Pece a následně je dopravuje nazpět.
Děti předškolního věku mají k dispozici mateřskou školu a ty školního pak základní školu, kterou mohou navštěvovat až do čtvrtého ročníku. Vyšší ročníky se pak rozjíždějí do Volar a Horní Plané.
Sportovní vyžití je zastoupeno převážně pěší a cykloturistikou po neodolatelných a neopakovatelných místech Národního Parku. V létě pak nesmíme opomenout přítomnost vodních ploch a s nimi spojené vodní radovánky. Zima je doménou bílé stopy. V celém Národním parku je celkem již okolo 400 km lyžařských tras (více než polovina je upravovaná bílá stopa). Ale ani v okolí Nové Pece není o příjemné prožitky ve stopě, kterou částečně upravuje obec a z velké části mikroregion, nouze. Celkové roční náklady na úpravu a přípravu jediné sezóny se pohybují okolo jednoho milionu korun českých. Náklady celkového projektu jsou financovány z různých zdrojů.
Společenský život utrpěl dobou a proto zde není takové zastoupení různých spolků, jako před druhou světovou válkou. Některé však fungují poctivě a pravidelně. Amatérský sportovní klub sice začínal s vizí sportovního rozmachu místních občanů, avšak vlivem okolností se nyní zaměřuje převážně na informační centrum a všechny aktivity s ním spjaté. Nová Pec má i dobrovolný spolek hasičského záchraného sboru.
Obec věnuje mnoho aktivity napomáhání cestovnímu ruchu. Pořádají se různé akce, které jsou spjaty s minulostí života našich předků v lokalitě. Nejznámější akcí je zřejmě ukázka plavení dřeva po Schwarzenberském plavebním kanálu, kterou pořádá folklórní sdružení Libín-S Prachatice.
Nesmíme opomenout ani další činnost, která je v okolí Nové Pece hojně vyhledávána. Rybařina zde nabízí pestré úlovky a nevšední rybářské zážitky a to zejména v mimosezóních měsících z jara a poté napodzim.
Klimatické podmínky a horská krajina neumožňuje intenzivněji se věnovat zemědělství, které slouží spíše k zachování bezlesí a původního rázu krajiny. Většina zemědělských ploch v lokalitě je pronajímána soukromým subjektům. Zemědělská půda zabírá přibližně 30% ploch. V Nové Peci je dále rozšířen pastvinářský chov skotu, méně již se chová ustájený skot na mléko. Přestože vkonečném součtu převládá živočišná výroba nad rostlinnou, obdělávaná orná půda slouží převážně k pěstování pícnin a obilovin. Lesní pozemky pak tvoří 61% nezemědělské půdy obce.
Pro další vývoj obce a zabránění odlivu jejího obyvatelstva, bude nutné zlepšit životní podmínky a nalézt využití v opuštěných zemědělských, hospodářských a vojenských budovách, nadále rozvíjet infrastrukturu a služby v cestovním ruchu. Nová Pec má tyto úkoly stíženy svou polohou. Vše je nutné provést se součinností s Národním parkem Šumava, tak aby nevznikaly škody na přírodním bohatsví naší krásné země.